نسخه قدیمی سایت

  معرفی

  معرفی


  بانوان نیمی از جمعیت و رکن رکین جامعه را تشکیل می‌دهند و سهم آنان در تحولات جامعه بر هیچ‌کس پوشیده نیست. انقلاب اسلامی، جایگاه و منزلت زنان را اعتلا بخشید و دامنه مشارکت آنان را گسترش داد. به گونه‌ای که امروزه  بانوان برخلاف دوران قبل از انقلاب اسلامی، با حضور آگاهانه خود در عرصه‌های مختلف، توانسته‌اندآینده‌ای روشن‌تر از همیشه برای کشور رقم بزنند. " دانشگاه قم" همواره سعی داشته است با حفظ حرمت "زن بودن" و پيروی از زهرای اطهر(س)، نسبت به ارزش‌های مكتبی وفادار باشد و اين تجربه‌ی موفق خود را قابل طرح و حتی پيروی می‌داند.

   

  دانشگاه قم از معدود دانشگاه‌های كشور است كه در آن تفكيك محیط های آموزشی بين خواهران و برادران صورت پذيرفته و كليه امور اداری و آموزشی آن به طور مجزا اداره می‌شود. برخی از  مزایای این امر عبارتند از:

  -      ایجاد امنیت بیشتر و فراهم نمودن آرامش خاطر برای دانشجویان خانم و خانواده‌ها به ویژه خانواده‌های مذهبی.

  -      تمرکز بیشتر دانشجویان به مسائل علمی، فرهنگی و ورزشی و در نتیجه افزايش چشمگیر راندمان علمی دانشجويان‌ خانم  و درخشش بیشتر آنان در مسابقات مختلف.

  -      کاهش فساد و بی‌بندوباری، ارتقای میزان سلامت اخلاقی، روحی و روانی و همچنین بهبود وضعیت عفاف و حجاب در جامعه.

  -      افزایش آمار ازدواج‌های موفق و تحکیم بنیان خانواده.

  -      استفاده از ظرفیت و توان بانوان در کلیه امور مدیریتی، اجرایی، اداری و آموزشی.

   

  بخش خواهران دانشگاه قم از سال 1361 شکل گرفت و با درایت، تلاش و همت مسئولین امر، در طول سالیان متمادی رشد  یافته است. این واحد که پیش از این با عنوان پردیس خواهران دانشگاه قم فعالیت داشت، از سال 1397 با تصویب و اجرای چارت جدید، به "معاونت خواهران" ارتقا یافت.

  در حال حاضر، اشتغال به تحصيل حدود 5000 دانشجوی دختر در 81 رشته تحصيلی در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری، کسب رتبه در المپیادهای کشوری و مسابقات قرآنی و كسب مقام‌های قهرمانی در رشته‌های مختلف ورزشی در كارنامه معاونت خواهران دانشگاه قم می‌درخشد.

   اين مركز امکانات زیر را برای دانشجویان خانم فراهم نموده است:

  -      کتابخانه کوثر  با موجودی بالغ بر 40000 عنوان کتاب فارسی، عربی و لاتین و همچنین بخش مرجع و پایان نامه ها

  -      آزمایشگاه‌های فنی و مهندسی و علوم پایه (مشترک)

  -      ورزشگاه (مشترک)

  -      استخر دانشگاه (مشترک)

  -      مرکز مشاوره (دانشجویی، ازدواج، خانوادگی و ...)

  -      مرکز بهداشت و درمان

  -      سایت اینترنت و کارگاه‌های رایانه (4 کارگاه)

  -      آتلیه‌های گروه معماری (5 آتلیه)

  -      کارگاه کتابداری

  -      لابراتوار زبان

  -      سلف‌های دانشجویی

  -      کافه کتاب

  -      خوابگاه

  و...

  معاونت خواهران مفتخر است که با تشكيل 36 انجمن علمی، 10 كانون‌ فرهنگي و 3 تشکل مستقل (بسیج، نسل نو و انجمن اسلامی) زمينه رشد و تعالی استعدادهای دانشجويان را فراهم نموده و اميدوار است بتواند به مرور زمان، نقش خود را در توليد علم و شتاب بخشيدن به حركت پژوهشی آينده ساز جامعه اسلامی، هر چه پررنگتر ساخته و نهايتا در تربيت نسلي كارآمد، فرهيخته و كمال يافته از "زنان دانش آموخته مسلمان" درخت انقلاب اسلامی را هرچه بارورتر سازد.

   

  درج نظرات کاربران