نسخه قدیمی سایت

  پيشرفتها وتحولات پرديس خواهران در سال 97-98 درمصاحبه خانم دكتربرقعي معاونت پرديس خواهران

  مصاحبه روابط عمومي دانشگاه قم با خانم دكتر برقعي معاونت پرديس خواهران:

  پيشرفتها وتحولات پرديس خواهران در سال 97-98 درمصاحبه خانم دكتربرقعي معاونت پرديس خواهران

  خانم دكتر برقعي: توسعه كمي و كيفي پرديس خواهران زمينه بالندگي علمي و مديريتي بانوان دانشگاهي است.


  ​​​​​​​1-   چه اقداماتي در سال تحصيلي 97 در اين معاونت انجام شده است؟

  با عرض سلام خدمت حضرتعالي و تشكر از همكاران روابط عمومي كه اين فرصت را به وجود آوردند تا دانشجويان محترم و اساتيد گرامي در جريان بخشي از فعاليت هاي انجام شده در اين معاونت قرار گيرند. قبل از ورود به بحث تذكر اين نكته را لازم مي دانم كه فعاليت هاي انجام شده كار يك فرد يا چند فرد خاص نيست بلكه مرهون تلاش ها، زحمات، صبر و تحمل تمامي همكاران اعم از كارمندان و اساتيد در اين معاونت به ويژه مديران گرامي مي‌باشد. در اينجا فرصت را مغتنم شمرده از همه بزرگواران تشكر و قدرداني مي‌نمايم و از عنايت و حمايت‌هاي بي‌دريغ رياست محترم دانشگاه و هيات محترم رئيسه بي نهايت سپاسگزارم. بديهي است بدون حمايت و همكاري همه جانبه تمام معاونت‌هاي محترم و ساير مجموعه‌هاي دانشگاه از قبيل دفتر فني، دفتر برنامه و بودجه، مديريت مالي و... اين اقدامات به ثمر نمي‌رسيد.

  مهمترين اقدامات انجام گرفته در سال 97 عبارتند از:

  ·        اجراي چارت سازماني جديد كه ارتقاي سازماني مجموعه را به شرح ذيل در بر داشته است:

  -        1 پست معاونت (معاونت امور خواهران)

  -        3 پست مديريت (مديريت آموزش و پژوهش خواهران، مديريت منابع انساني و پشتيباني خواهران و مديريت دانشجويي و فرهنگي خواهران)

  -        6 پست رئيس اداره

  -        13 پست كارشناس مسئول

  ·         افتتاح ساختمان اداري امام خامنه اي در آبان ماه 97 ، كه كارمندان ستادي (معاونت امور خواهران و مديريت آموزش در طبقه سوم، مديريت منابع انساني و پشتيباني و مديريت فرهنگي و دانشجويي در طبقه دوم) در اين بخش مستقر شدند.  لازم به ذكر است كلينيك بهداشت، درمان و مشاوره نيز در طبقه دوم اين ساختمان، فعال است.

  ·        افتتاح كتابخانه كوثر در آبان ماه 97  و اختصاص طبقه همكف و طبقه اول ساختمان اداري امام خامنه‌اي، شامل 1000 مترمربع براي سالن مطالعه، 500مترمربع به بخش مرجع و پايان نامه و همچنين 800 مترمربع به بخش مخزن اختصاص يافته است. بالتبع اين  استانداردسازي محيط و مساحت مخزن، ارتقاي سرانه محيط مطالعه، افزايش منابع، تجهيز سالن مرجع و كلاس مرجع شناسي و...، ارتقاي سطح كيفي و كمي كتابخانه كوثر را در برداشته است. لازم به ذكر است در حال حاضر تعداد 36740 عنوان كتاب فارسي و عربي و 3615 عنوان كتاب لاتين در كتابخانه كوثر موجود است و حدود 400 عنوان كتاب اهدايي از وزارت ارشاد ،100 عنوان كتاب از بوستان كتاب (مبادله) و 1000 عنوان كتاب خريداري شده و در نوبت فهرست‌نويسي قرار دارند.

  ·        انتقال دانشكده فني و مهندسي در سال تحصيلي 97-98  به ساختمان آموزشي امام خامنه‌اي و تجهيز 5 آتليه براي اين دانشكده.

  ·        تجهيز و چيدمان دانشكده‌ها با بيشترين انسجام به نحوي كه در حد مقدور به اعضاي محترم هيات علمي اتاق‌هاي مناسب اختصاص يابد و تمام آتليه‌ها و كارگاه‌ها و اغلب كلاس‌ها مجهز به ويدئو پروژكتور باشند.

  ·        توسعه فضاي خوابگاهي در سال 97 كه شامل اختصاص طبقه اول ساختمان معصوميه به خوابگاه است كه ظرفيت خوابگاهي را تا حدود 262 نفر افزايش داد. در سال 98 نيز با تجهيز و تكميل طبقه همكف ساختمان معصوميه، حدود 170 نفر به ظرفيت خوابگاهي خواهران افزوده شد.

  ·        مركز روشندلان (كتابخانه سپيد) كه با حمايت خيرين محترم، در ساختمان مركزي افتتاح شد و مدتي فعاليت آن دچار ركود شده بود، مجدداً از ارديبهشت 97 به طور جدي فعاليت خود را آغاز كرد. اين مركز امكاناتي نظير كتاب و مجلات به خط بريل، 3 سيستم رايانه و يك سيستم با قابليت بزرگنمايي براي كم بيناها، يك دستگاه پركينگز براي تايپ به خط بريل، ريكوردر، هدفون و 1300 عنوان كتاب صوتي موجود پايگاه كتابخانه، را داراست و ضبط كتب علمي و درسي، هميار پژوهشي جهت همكاري با دانشجويان نابينا در ويرايش پايان نامه‌ها، منشي جهت برگزاري آزمون‌ها، برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي، همايش‌هاي تخصصي و بازديدهاي ويژه نابينايان از مراكز مختلف علمي، از جمله خدمات مركز روشندلان به شمار مي‌رود.

  ·        توسعه كمي و كيفي سايت‌ها، كارگاه‌ها و آتليه‌ها در سال 97 انجام گرفت و  اكنون در سايت‌هاي‌ عمومي و دكتري مجموعاً 34 سيستم و در 4 كارگاه رايانه مجموعاً 66 سيستم براي استفاده دانشجويان موجود مي‌باشد. همچنين در سال 97  تعداد 5 آتليه، يك كارگاه كتابداري و يك لابراتوار زبان نيز در ساختمان آموزشي امام خامنه‌اي جهت استفاده دانشجويان عزيز تجهيز شد.

  ·        كافه كتاب معصوميه و فود كورت معصوميه در سال 97 افتتاح شد.

  ·        ادامه فعاليت ستاد صيانت از عفاف و حجاب با برگزاري جلسات مستمر كه برخي از دستاوردهاي آن عبارتند از:

  -        اختصاص 2 ساعت از دروس معارف به بحث عفاف و حجاب

  -        برگزاري كرسي‌هاي آزاد انديشي با موضوع عفاف و حجاب

  -        تشكيل گروه آمرين به معروف كارمندي و دانشجويي

  -        ارائه آيين‌نامه انضباطي به صورت الكترونيكي به دانشجويان عزيز تا از ابتدا در جريان قوانين قرار گيرند.

  -        تهيه كتاب‌هاي رمان و داستان با مضمون عفاف و حجاب

  -        پيگيري جذب اساتيد توانمند خانم جهت تدريس در واحد خواهران

   

  2-    در خصوص افزايش ظرفيت خوابگاه هاي خواهران چه برنامه اي داريد؟

  ·        در سال 97 با انتقال دانشكده فني به ساختمان امام خامنه‌اي و در سال 98 با انتقال بخشي از دانشكده علوم پايه به ساختمان امام خامنه‌اي، ظرفيت خوابگاهي خواهران افزايش داشته است. با توجه به افزايش پذيرش دانشجو در سال آينده همچنان نيازمند احداث خوابگاهي با ظرفيت 450 نفر هستيم. علاوه بر آن بايد اقدامات اساسي در زمينه تجهيز خوابگاه‌هاي موجود به انواع امكانات رفاهي و امنيتي ( متناسب با ظرفيت ساكنين خوابگاه)  و تقويت زيرساخت‌هاي آن‌ها صورت دهيم.در حال حاضر معاون محترم دانشجويي در حال پيگيري مجوز خوابگاه جديد هستند. اميد است با همكاري مسئولين و حمايت خيرين در سال تحصيلي جديد، شاهد احداث فضاهاي جديد آموزشي و خوابگاهي باشيم.

   

  3-     در خصوص تاسيس و راه‌اندازي رشته‌هاي جديد چه كارهايي صورت گرفته يا انجام خواهد شد؟

  ·        در سال تحصيلي 98-99  در چهار رشته‌ي جديد "مهندسي سيستم‌هاي انرژي"، "مترجمي زبان عربي" و "مهندسي مكانيك گرايش طراحي كاربردي" در مقطع كارشناسي ارشد و "مهندسي مكانيك" در مقطع كارشناسي، پذيرش دانشجوي خانم داشته‌ايم.

   

  4-   رويكرد و برنامه جنابعالي به پژوهش چگونه بوده است؟ و آيا در اين مدت از نتيجه اقدامات انجام شده براي ارتقاي سطح پژوهش دانشگاه رضايت داريد؟
  برنامه شما براي جهت دهي فعاليت هاي پژوهشي در دانشگاه چه بوده است؟ آيا سياستگزاري خاصي در اين زمينه صورت گرفته است؟
  ·        فعاليت‌هاي پژوهشي انجام گرفته ذيل فعاليت‌هاي معاونت محترم پژوهشي بوده است و فعاليت پژوهشي به طور مجزا در اين معاونت انجام نگرفته است.

   

  5-     اهم فعاليت هاي شما در پرديس خواهران دانشگاه قم درسال98 چه بوده است؟

  ·        بخشي از دانشكده علوم پايه در تابستان 98 به ساختمان آموزشي امام خامنه‌اي منتقل شد. ان شاءالله در صورت احداث ساختمان جديد براي دانشكده علوم پايه و يا تغيير كاربري ساختمان فاطميه، فضاي آموزشي خواهران توسعه خواهد يافت و بخش باقيمانده از دانشكده علوم پايه در ساختمان معصوميه نيز به ساختمان آموزشي منتقل خواهد شد.

  ·        با تجهيز و تكميل بخشي از طبقه همكف ساختمان معصوميه ظرفيت خوابگاهي توسعه پيدا كرد به گونه‌اي كه براي اولين بار تمام دانشجويان خانم غيربومي در نيمسال اول 98-99 در خوابگاه‌هاي داخل دانشگاه اسكان داده شده‌اند.

  ·        تمركز بيشتر فعاليت‌هاي فرهنگي در خوابگاه‌ها و استفاده از اوقات فراغت دانشجويان

  ·        انجام اقدامات گسترده در زمينه عفاف و حجاب از جمله تشكيل گروه دانشجويي مرآت، تشكيل اتاق فكر دانشجويي، راه اندازي بخش مشاوره ديني و اعتقادي و ...

  ·        فعال نمودن نمايندگي كميته انضباطي در معاونت خواهران

   

  6-   با توجه به ادغام فضاي كتابخانه و نمازخانه در طبقه همكف ساختمان اداري، آيا تدبيري براي بهبود اين شرايط در سال جاري انديشيده شده است؟

  ·        متاسفانه ادغام فضاي كتابخانه و نمازخانه در ساختمان اداري امام خامنه‌اي و همچنين وجود سلف در ساختمان آموزشي مشكلات متعددي را براي حوزه‌هاي آموزش، پژوهش و دانشجويي، به همراه داشته است. از سال 97 درصدد جلب نظر خيرين و مسئولين جهت احداث نمازخانه خواهران بوده‌ايم و همچنان پيگير اين امر هستيم. اميدوارم به حول و قوه‌ي الهي در سال جديد، با احداث مجموعه فرهنگي رفاهي (مشتمل بر نمازخانه، سلف، بازارچه دانشجويي، فضاي نمايشگاهي) اين مشكل برطرف شود و البته وقوع اين امر، به همراهي و جلب حمايت خيرين محترم و مسئولان محترم دانشگاه، بستگي دارد.

   

  7-   درراستاي گسترش فضاهاي آموزشي وفرهنگي درمجتمع امام خامنه اي(مدظله العالي) چه اقداماتي انجام شده؟

  ·        در سال 97 ساختمان اداري امام خامنه‌اي و كتابخانه كوثر افتتاح شد و دانشكده فني نيز به ساختمان آموزشي امام خامنه اي انتقال پيدا كرد. همچنين در تابستان 98 بخشي از دانشكده علوم پايه به ساختمان آموزشي امام خامنه‌اي منتقل شد. ان شاءالله در صورت احداث ساختمان جديد براي دانشكده علوم پايه و يا تغيير كاربري ساختمان فاطميه، فضاي آموزشي خواهران توسعه خواهد يافت و بخش باقيمانده از دانشكده علوم پايه در ساختمان معصوميه نيز به ساختمان آموزشي منتقل خواهد شد. اميدوارم به حول و قوه‌ي الهي و با حمايت خيرين محترم و مسئولان محترم دانشگاه، فضاي فرهنگي رفاهي خواهران نيز با احداث مجموعه اي مشتمل بر نمازخانه، سلف، بازارچه دانشجويي و فضاي نمايشگاهي توسعه پيدا كند.

   

  8-   برنامه هاي آتي حضرتعالي براي توسعه كمي و كيفي پرديس خواهران چيست؟

  ·        تلاش جهت رفع كمبود فضاهاي آموزشي و پژوهشي خواهران (كلاس،آتليه، سايت، آزمايشگاه و...)

  ·        تلاش براي احداث سلف دانشجويي خواهران

  ·        تلاش و پيگيري جهت احداث نمازخانه خواهران

  ·        جذب نيروي باتجربه جهت رسيدگي به امور دانشجويان قبل از كميته انضباطي

  ·        تلاش در راستاي فراهم نمودن مقدمات احداث يك كلينيك مشاوره و بهداشت در دانشگاه و ارتقاي سطح كيفي بهداشت

  ·        تلاش براي جذب اساتيد توانمند خانم

  ·        تلاش در راستاي بازنگري و ارتقاي كيفيت فرايندهاي مرتبط به اين معاونت با توجه به چارت سازماني جديد به منظور پاسخگويي سريع‌تر و انجام بهتر امور مربوط به كاركنان و دانشجويان خانم.

  ·        ايجاد دفتر مشاوره ديني در ساختمان آموزشي امام خامنه‌اي زير نظر نهاد رهبري

   

  9-   اگر نكته خاصي مورد نظر شماست و در سوالات به آن پرداخته نشده، بفرماييد.

  ·        با تمامي تلاش‌ها و اقدامات انجام شده، هنوز بخش خواهران با كمبود فضاهاي آموزشي، پژوهشي، خوابگاهي، ورزشي و رفاهي مواجه است و نياز جدي به ساخت يك دانشكده دارد. همچنين به رغم موافقت رياست محترم و معاون محترم اداري مالي براي ساخت سلف، هنوز سلف امام خامنه‌اي بخشي از فضاي آموزشي را به خود اختصاص داده كه وضعيت مطلوبي نيست و اهتمام جدي مديران ارشد دانشگاه را براي ساخت سلف و نمازخانه مي‌طلبد.

  با توجه به نياز خوابگاه‌ها و تعلق بخشي از فضاي آموزشي به خوابگاه، هرسال ما با تغييرات و جابجايي دفاتر اداري همكاران و اعضاي هيات علمي روبرو هستيم. هرچند مديران محترم اين معاونت تلاش مي‌كنند تا با كمترين تغيير، اين امر صورت گيرد ولي گريزي از برخي تغييرات و جابجايي نيست. در پايان  مجدداً برخود لازم مي‌دانم از خدمات و همكاري تمام همكاران ارجمند كه با شكيبايي تمام كاستي‌ها و دشواري‌ها را تحمل كردند كمال تقدير و سپاس را داشته باشم، به‌ويژه از تلاش‌هاي مجدانه مديران محترم (سركار خانم دكتر ساطع، سركار خانم دكتر بردبار، سركار خانم دكتر صادق زاده و سركار خانم دكتر حسني) كه تمام اقدامات و توفيقات، مرهون تدبير، دقت و تلاش شبانه‌روزي و دلسوزي‌هاي ايشان است، نهايت سپاسگزاري را دارم.

  پيشنهاد مي‌شود براي اينكه همكاران محترم و دانشجويان گرامي بيشتر در جريان امور قرار گيرند، با مديران محترم معاونت خواهران، حتي بعضي رئيس‌هاي ادارات نيز به طور جداگانه مصاحبه انجام شود.​​


  درج خبر توسط :   کد خبر : 28
  1398/10/24 12:00 ب.ظ
  طبقه : سایر
  گروه : اداری-مالی
  مرتبط: عمومی
  درج نظرات کاربران