شنبه 30 دي 1396   08:18:39

اخبار دانشگاه

اخبار دانشگاه

در ديدار دست اندرکاران همايش بحران درياچه نمک و پديده گردو غبار با امام جمعه قم عنوان شد:

فاجعه درياچه نمک بسيار شديدتر از درياچه اروميه است

دست اندرکاران همايش بحران درياچه نمک و پديده گردو غبار با آيت الله حسيني بوشهري امام جمعه قم ديدار کردند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه قم، مديرکل مديريت بحران استان قم
به پديده ريزدگرد و گرد وغبار اشاره و اظهارکرد: اين  پديده امروز غرب کشور را درگير خودکرده است و از طرف ديگر هم در مرکز کشور و در استان قم هم به نحوي جدي بروز کرده است.

مديرکل مديريت بحران استان قم به منشأهاي مختلف پديده ريزگرد و غبار هم اشاره کرد و افزود: در شهرهاي غربي کشور از جمله خوزستان که با اين مسئله دست به گريبان هستند ريزگرد منشأ خارجي دارد اما در استان قم و مرکز کشور بحران گرد و غبار و ريزگرد ناشي از خشک شدن درياچه نمک است.

۲۵ درصد جمعيت کشور درگير بحران درياچه نمک مي‌شوند
اروجي، ريزگرد و غبار ناشي از درياچه نمک را منحصر به استان قم ندانست و تصريح کرد: در حال حاضر استان‌هاي سمنان، قم، اصفهان، مرکزي و البرز و با بي‌توجهي به اين بحران و نبود اقدام عملي اين بحران مي‌تواند استان‌هاي بيشتر و پايتخت را تحت تأثير قرار دهد و با توجه به موقعيت مرکزي درياچه نمک ۲۵ درصد جمعيت کشور را متأثر از خود قرار مي‌دهد.

وي از برگزاري همايش «بحران درياچه نمک و پديده گردوغبار در حوزه مرکزي  ايران» در روزهاي ۶ و ۷ ارديبهشت‌ماه خبر داد و افزود: اين همايش مي‌تواند صداي اين بحران را به گوش مسئولان برساند، امروز زنگ خطر درياچه نمک به صدا درآمده است و نيازمند توجه است.

مديرکل مديريت بحران استان قم با بررسي ابعاد اين بحران ادامه داد: از سال ۱۳۶۱ جرقه‌هاي اين پديده در استان قم زده شده و از همان زمان ميزان آلودگي ناشي از گردوغبار در قم افزايش يافته است و امروز اين بحران تا جايي پيش رفته است که بعد از بارانگي‌هاي شديد تا چند روز بعد از آن هم در اطراف درياچه نمک گرد و غبار وجود دارد.

فاجعه درياچه نمک بسيار شديدتر از درياچه اروميه است
سيد رحمان دانيالي مديرکل حفاظت محيط زيست استان قم با اشاره به اينکه درياچه نمک بين سه استان قم، سمنان و اصفهان واقع شده است، اظهار کرد: حوزه  آبخيز کل درياچه نمک در ۸ استان يعني، قم، البرز، همدان، سمنان، اصفهان، تهران و مرکزي  واقع شده است که اثرگذاري همه استان هاي همجوار دامنگير استان قم است.

مدير کل حفاظت محيط زيست استان قم افزود: در سال هاي مختلف بيش از ۶۰ سد در آب هاي ورودي درياچه نمک احداث شده است که اين مسئله در کنار بهره برداري بي رويه و تغيير اقليم و گرمايش جهاني بر محيط زيست استان اثر گذاشته است.

وي با اشاره به اينکه يک چهارم جمعيت کشور دراين حوزه آبخيز قرار دارند، تصريح کرد: اين مسئله نياز به پيگيري اين بحران را چندين برابر مي‌کند، علاوه بر اينکه زنگ خطرهاي قم از ساليان قبل زده شده بود از جمله اينکه دشت مسيله از سال ۱۳۴۵ ممنوعه بوده است اما با توجه به بهره برداري بي رويه و بد عمل کردن بالادستي ها بهره برداري از اين دشت ادامه پيدا کرد.

دانيالي از افزايش تعداد روزهاي گرد و غبار در استان قم خبر داد و افزود: اين آمار از ۲ روز در سال ۶۵ به ۱۰۵ روز در سال ۹۵ رسيده است يعني ۵۵ برابر شده است.

مديرکل حفاظت محيط زيست استان قم با اشاره به اينکه اقدامات در اين عرصه اصلا کافي نبوده است، تصريح کرد: تخصيص حقابه درياچه نمک از جمله اين اقدامات بوده است، بنا به دلايلي جلوي حقابه درياچه نمک گرفته شده بود که فعلا ۱۵۴ ميليون متر مکعب از اين حقابه توسط وزير نيرو کتبا تعهد شده است که انجام خوداين حقابه کار بزرگي است.

وي با اشاره به اينکه ۱۰ درصد منابع آبي کشور بايد در حوزه تخصيص حقابه‌هاي زيست محيطي صرف شود، بيان کرد: فاجعه درياچه نمک نسبت به درياچه اروميه بسيار شديدتر است و کسري حوزه آبخيز درياچه نمک به واسطه دست درازي‌هاي صورت گرفته بسيار شديدتر است.

دانيالي تحقق حقابه زيست محيطي را راهکار احياي درياچه نمک برشمرد و افزود: در صورت تحقق حقابه کشاورزي و محيط زيست استان احياي خواهد شد و علاوه بر اين نياز به اعتبارات ويژه در اين حوزه وجود دارد.

بحران درياچه نمک در آينده نزديک دامن‌گير بخش مرکزي کشور مي‌شود
محمدرضا طلايي رئيس سازمان جهاد کشاورزي قم با اشاره به برگزاري همايش آب و الگوي کشت اظهار داشت: دستاورد اين همايش طرحي بود که در هيئت دولت به عنوان الگوي کشت کشور انتخاب و به صورت آزمايشي در قم پياده سازي شد.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان قم افزود: همايش‌ها در استان برد ملي دارد و مورد توجه قرار مي‌گيرد اما اتفاقي که بنا است در همايش درياچه نمک مطرح شود يک مسئله مهم است، اينکه اين اتفاق در آينده دامنگير همه استان‌هاي مرکز کشور خواهد شد.

وي با ابراز تاسف از اينکه در گذشته بيش از 500 ميليون مترمکعب آب وارد استان مي‌شده که اين رقم امروز به صفر رسيده است تصريح کرد: از سال 1368 که حق‌آبه استان مسدود و در سال 1372 قطع شد ريزگردها به استان اضافه شد، خاکي که رطوبت داشته باشد ديگر گرد و غباري ندارد.

طلايي ادامه داد: اگرچه راهکارهاي مختلفي براي حل معضل درياچه نمک پيشنهاد مي‌شود اما بهترين کار بوته کاري است، با توجه به اينکه 400 هزار هکتار از اراضي استان مستعد بيابان شدن و 105 هزار هکتار آن منشا گرد و غبار است از همين رو راهکار مطرح شده بهترين گزينه است.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي با اشاره به اينکه در مناطقي مثل حسين آباد ميش مست مشکل شن‌هاي روان وجود دارد خاطرنشان کرد: نگراني اساسي اين است که اگر محدوده درياچه نمک کوچک شود اراضي اطراف آن غيرقابل کشت مي‌شود و ديگر نمي‌توان با بوته کاري مانع بروز گرد وغبار شد.

وي با اشاره به اينکه برداشت غيرمجاز از چاه‌ها مشکل ديگري است که شوري آب را به همراه داشته است عنوان کرد: تاکنون 9 هزار هکتار جنگل‌هاي بياباني و 4 هزار هکتار بوته کاري در دشت مسيله و محدوده مستعد گرد وغبار استان صورت گرفته است.

عکس های مرتبط :

  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1690
Home | Back |
Guest (Qomuniguest)

دانشگاه قم
مجری سایت : شرکت سیگما