نسخه قدیمی سایت

  موانع انس دانشجويان با قرآن بررسي و رفع شود

  حجت‌ الاسلام و المسلمين پوررضا

  موانع انس دانشجويان با قرآن بررسي و رفع شود

  گروه فعاليت هاي قرآني ــ رئيس دفاتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌هاي قم تاكيد كرد: در باب انس با قرآن در ميان جوانان به خصوص دانشجويان موانع وجود دارد و اگر اين موانع را در برنامه‌ها و عملكرد فردي و جمعي تشخيص داده و آن را برداريم نگاه جوانان به قرآن تغيير خواهد يافت.


  ​​

  حجت‌الاسلام و المسلمين اسماعيل پوررضا، رئيس دفاتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌هاي استان قم در گفت و گو با ايكنا از قم گفت: خدا را شاكريم كه يكي از دغدغه‌هاي دانشجويان و دانشگاهيان و دانشگاه‌هاي ما مباحث قرآني است كه مسئولان وزارت علوم هم به آن اهتمام دارند.

  وي با بيان اينكه ميزباني دانشگاه قم براي سي و چهارمين دوره مسابقات فرصت مغتنمي است تصريح كرد: همه بايد براي اقامه قرآن در ميان دانشجويان به خصوص تحصيل‌كردگان اهتمام داشته باشيم به خصوص اينكه كساني كه كمتر با قرآن مانوس هستند انس با قرآن پيدا كنند و همه اعم از تحصيل‌كرده و غير آن به اين نتيجه برسند كه تنها راه براي نجات از مشكلات و تامين سعادت دنيا و آخرت انس و عمل به قرآن كريم است.

  حجت‌الاسلام و المسلمين پوررضا با بيان اينكه برگزاري مسابقات قرآن در دانشگاه قم هم فرصت براي دانشجويان و هم فرصت خدمت بيشتر براي مسئولان دانشگاه به دانشجويان قرآني است بيان كرد: اين مسابقات نقطه عطفي براي قم به عنوان خاستگاه انقلاب اسلامي است و ما بايد جايگاه اين نقطه اوج را به درستي تعريف كنيم تا كساني كه به اين استان مي‌آيند برنامه هاي جديد و عميقي را ملاحظه كنند.

   رئيس دفاتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي استان قم با اشاره به تلاش هاي صورت گرفته براي بهتر برگزار شدن اين مسابقات اظهار كرد: ستاد مسابقات با رياست دانشگاه جلساتي را برگزار و معاونت فرهنگي دانشگاه ماموريت برگزاري را پذيرفت و نهاد رهبري هم در جلسات حضور داشت و مشاوره‌هاي لازم را ارايه كرد و خوشحاليم كه پيشنهاد نهاد يعني جابجايي مسابقات از تابستان به مهرماه مورد موافقت قرار گرفت البته تغيير زمان مسابقات كار را براي ما دشوارتر مي‌كند ولي حجم بيشتري از دانشجويان با اين مسابقات مواجه مي‌شوند.

  تدابير لازم براي برگزاري باشكوه مسابقات

  حجت‌الاسلام و المسلمين پوررضا با بيان اينكه تابير لازم براي برگزاري باشكوه اين مسابقات تدارك شده است و ديدارهايي با مراجع تقليد داشته و خواهيم داشت تصريح كرد: امروز زمان هنرمندي است، قرآن، سخن خداوند و سخن بلندي است و بزرگترين و تنهاترين اثر بدون تحريف الهي است و اين محتوا را اگر بخواهيم به استادان و دانشجويان برسانيم  بسته به هنر ما دارد؛ قرآن انسان كامل مكتوب است و بايد هنرمندانه آن را براي مشتاقان ترسيم كنيم.

  وي ادامه داد: معتقدم در اين بخش، ضعيف كار شده است و سزاوار است كه مسئولان جامعه قرآني و وزارت علوم ايده‌هاي مختلف را بررسي كنند تا اينكه ببينيم چگونه مي‌توانيم كلام خدا را به مردم برسانيم آن هم در شرايطي كه غبار و امواج مخالف زيادي در مسير ترويج قرآن وجود دارد.

  پوررضا اظهار كرد: قرآن كتاب هدايت براي همه دوران‌ها است و اگر به اين باور برسيم بسياري از كارها براي ما آسان خواهد شد؛ امام رضا(ع)فرمودند كه قرآن هميشه جديد است چون براي زمان خاصي نازل نشده است و اگر امروز مي‌بينيم كه قرآن آنچنان در جامعه ما نشر نيافته است به علت مشكلات روشي ما هست وگرنه تشنگان معارف الهي زياد هستند.

  وي در مورد اسلامي‌سازي علوم انساني بيان كرد: اين كار بسيار كار عميق و دشواري است؛ اگر قرآن را محور زندگي قرار دهيم اصولي كه در آن است ما را كاملا قانع مي‌كند كه علوم انساني را بتوانيم به نفع بشر به كار بگيريم؛ امروز علوم انساني غربي انسان را به زندگي بهتر موقت دعوت مي‌كند ولي قرآن براي زندگي بهتر دائمي برنامه به ما مي‌دهد.

  رئيس دفاتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي استان قم افزود: حرف‌هاي كليدي كه علوم انساني غرب مدعي آن است رساندن بشر به ازادي و عدالت در حد فهم بشر است ولي اگر كنار قرآن بگذاريم خواهيم ديد كه اين مفاهيم متعالي‌تر مي‌شود؛ قرآن انسان را به مسير صداقت و صدق دعوت مي‌كند و دعوت به آنچه مي‌كند كه در حقيقت به نفع بشراست نه به صورت زودگذر بلكه به صورت دائمي.

  حجت‌الاسلام و المسلمين پوررضا در مورد اهميت انس با قرآن و راه كارهاي آن تصريح كرد: ما بايد آنچه را كه بر سر ذهن و فكر جوانان در دوره دبيرستان آمده بررسي كنيم كه چقدر در مسير انس آنان با قرآن بوده است، من معتقدم به آسيب‌شناسي هستم و معتقدم آنچه بر جوانان ما گذشته كمتر  به سمت و سوي انس آنان با قرآن بوده است.

  پورضا تاكيد كرد: در باب انس با قرآن در ميان جوانان به خصوص دانشجويان موانع وجود دارد و اگر اين موانع را در برنامه‌ها و عملكرد فردي و جمعي تشخيص داده و آن را برداريم نگاه جوانان به قرآن تغيير خواهد يافت.

  وي تاكيد كرد: در اين صورت وقتي نداي قرآن در جامعه بلند شود طبيعتا جوانان با توجه به جاذبه‌هاي قرآن كريم به سمت آن جذب خواهند شد.

  يادآور مي‌شود سي و چهارمين دوره مخسابقات قرآن دانشجويان سراسر كشور روزهاي دهم و يازدهم مهرماه به ميزباني دانشگاه قم و با حضور 450 نفر در رشته‌هاي مختلف برگزار مي‌شود.


  درج خبر توسط :   کد خبر : 733
  1398/07/10 11:00 ق.ظ
  طبقه : سایر
  گروه : فرهنگی
  مرتبط: عمومی
  درج نظرات کاربران