نسخه قدیمی سایت

  توسعه کمی و کیفی پردیس خواهران زمینه بالندگی علمی و مدیریتی بانوان دانشگاهی است

  در مصاحبه با ریاست پردیس خواهران مطرح شد:

  توسعه کمی و کیفی پردیس خواهران زمینه بالندگی علمی و مدیریتی بانوان دانشگاهی است


  ​​​​

  با توجه به اینکه بانوان دانشگاهی جایگاه مهم و اثر گذاری در مجموعه دانشگاه قم را به خود اختصاص داده اند، مصاحبه ای با سرکار خانم دکتر برقعی معاون ریاست دانشگاه و رئیس پردیس خواهران دانشگاه توسط خبرنگار روابط عمومی دانشگاه انجام شده است که در ادامه تقدیم می شود:

  چه اقداماتی در سال تحصیلی ۹۷ در پردیس خواهران دانشگاه انجام شده است؟

  مهمترین اقدامات انجام گرفته در سال ۹۷ عبارتند از:

  اجرای چارت سازمانی جدید پردیس خواهران که از سوی وزارت علوم ابلاغ شد و موجب ارتقای سازمانی مجموعه به شرح ذیل گردید:

  ۱ پست معاونت (معاونت امور خواهران)
  ۳ پست مدیریت (مدیریت آموزش و پژوهش خواهران، مدیریت منابع انسانی و پشتیبانی خواهران و مدیریت دانشجویی و فرهنگی خواهران)
  ۶ پست رئیس اداره
  ۱۳ پست کارشناس مسئول

  افتتاح ساختمان اداری امام خامنه ای در آبان ماه ۹۷، که بخش ستادی (معاونت خواهران و مدیریت آموزش در طبقه سوم، مدیریت منابع انسانی و پشتیبانی و مدیریت فرهنگی و دانشجویی در طبقه دوم) در این بخش مستقر شدند. لازم به ذکر است کلینیک بهداشت، درمان و مشاوره نیز در طبقه دوم این ساختمان، فعال است.

  افتتاح کتابخانه کوثر در آبان ماه ۹۷ و اختصاص طبقه همکف و طبقه اول ساختمان اداری امام خامنه‌ای، شامل ۱۰۰۰ مترمربع برای سالن مطالعه، ۵۰۰ مترمربع به بخش مرجع و پایان نامه و همچنین ۸۰۰ مترمربع به بخش مخزن اختصاص یافته است.
  این استانداردسازی محیط و مساحت مخزن، ارتقای سرانه محیط مطالعه، افزایش منابع، تجهیز سالن مرجع و کلاس مرجع شناسی و...، ارتقای سطح کیفی و کمی کتابخانه کوثر را در برداشته است.

  لازم به ذکر است در حال حاضر تعداد ۳۶۷۴۰ عنوان کتاب فارسی و عربی و ۳۶۱۵ عنوان کتاب لاتین در کتابخانه کوثر موجود است و حدود ۴۰۰ عنوان کتاب اهدایی از وزارت ارشاد ،۱۰۰ عنوان کتاب از بوستان کتاب (مبادله) و ۱۰۰۰ عنوان کتاب خریداری شده و در نوبت فهرست‌نویسی قرار دارند.

  انتقال دانشکده فنی و مهندسی در سال تحصیلی ۹۸-٩٧ به ساختمان آموزشی امام خامنه‌ای و تجهیز ۵ آتلیه برای این دانشکده.

   تجهیز و چیدمان دانشکده‌ها با بیشترین انسجام به نحوی که در حد مقدور به اعضای محترم هیات علمی اتاق‌های مناسب اختصاص یابد و تمام آتلیه‌ها و کارگاه‌ها و اغلب کلاس‌ها مجهز به ویدئو پروژکتور باشند.

   اقدام مهم توسعه فضای خوابگاهی در سال ٩٧ که شامل اختصاص طبقه اول ساختمان معصومیه به خوابگاه است که ظرفیت خوابگاهی را تا حدود ٢۶٢ نفر افزایش داد.

  در سال ٩٨ نیز با تجهیز و تکمیل طبقه همکف ساختمان معصومیه، حدود ١٧٠ نفر به ظرفیت خوابگاهی خواهران افزوده شد که یک گام بسیار بلند در این زمینه بود.

  مرکز روشندلان (کتابخانه سپید) که با حمایت خیرین محترم، در ساختمان مرکزی افتتاح شد و مدتی فعالیت آن دچار رکود شده بود، مجدداً از اردیبهشت ٩٧ به طور جدی فعالیت خود را آغاز کرد. این مرکز امکاناتی نظیر کتاب و مجلات به خط بریل، ٣ سیستم رایانه و یک سیستم با قابلیت بزرگنمایی برای کم بیناها، یک دستگاه پرکینگز برای تایپ به خط بریل، ریکوردر، هدفون و ١٣٠٠ عنوان کتاب صوتی موجود پایگاه کتابخانه، را داراست و ضبط كتب علمی و درسي، هميار پژوهشي جهت همكاري با دانشجويان نابينا در ويرايش پايان نامه‌ها، منشی جهت برگزاری آزمون‌ها، برگزاري کارگاه‌های آموزشی، همايش‌هاي تخصصي و بازديدهاي ويژه نابينايان از مراكز مختلف علمي، از جمله خدمات مركز روشندلان به شمار مي‌رود.

  توسعه کمی و کیفی سایت‌ها، کارگاه‌ها و آتلیه‌ها در سال ٩٧ انجام گرفت و اکنون در سایت‌های‌ عمومی و دکتری مجموعاً ٣۴ سیستم و در ۴ کارگاه رایانه مجموعاً ۶۶ سیستم برای استفاده دانشجویان موجود می‌باشد. همچنین در سال ۹۷ تعداد ۵ آتلیه، یک کارگاه کتابداری و یک لابراتوار زبان نیز در ساختمان آموزشی امام خامنه‌ای جهت استفاده دانشجویان عزیز تجهیز شد.

   کافه کتاب معصومیه و فود کورت معصومیه در سال ۹۷ افتتاح شد.

  ادامه فعالیت ستاد صیانت از عفاف و حجاب با برگزاری جلسات مستمر که برخی از دستاوردهای آن عبارتند از:
  اختصاص ۲ ساعت از دروس معارف به بحث عفاف و حجاب
  برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی با موضوع عفاف و حجاب
  تشکیل گروه آمرین به معروف
  ارائه آیین‌نامه انضباطی به صورت الکترونیکی به دانشجویان عزیز تا از ابتدا در جریان قوانین قرار گیرند.

  تهیه کتاب‌های رمان و داستان با مضمون عفاف و حجاب
  پیگیری جذب اساتید توانمند خانم جهت تدریس در واحد خواهران

  در خصوص افزایش ظرفیت خوابگاه های خواهران چه برنامه ای دارید؟

   در سال ۹۷ با انتقال دانشکده فنی به ساختمان امام خامنه‌ای و در سال ۹۸ با انتقال بخشی از دانشکده علوم پایه به ساختمان امام خامنه‌ای، ظرفیت خوابگاهی خواهران افزایش داشته است. با توجه به افزایش پذیرش دانشجو در سال آینده همچنان نیازمند احداث خوابگاهی با ظرفیت ۴۵۰ نفر هستیم. علاوه بر آن باید اقدامات اساسی در زمینه تجهیز خوابگاه‌های موجود به انواع امکانات رفاهی و امنیتی (متناسب با ظرفیت ساکنین خوابگاه) و تقویت زیرساخت‌های آن‌ها صورت دهیم.در حال حاضر معاون محترم دانشجویی در حال پیگیری مجوز خوابگاه جدید هستند. امید است با همکاری مسئولین و حمایت خیرین در سال تحصیلی جدید، شاهد احداث فضاهای جدید آموزشی و خوابگاهی باشیم.

  در خصوص تاسیس و راه‌اندازی رشته‌های جدید چه کارهایی صورت گرفته یا انجام خواهد شد؟

   در سال تحصیلی ۹۹_۹۸ در چهار رشته‌ی جدید "مهندسی سیستم‌های انرژی"، "مترجمی زبان عربی" و "مهندسی مکانیک گرایش طراحی کاربردی" در مقطع کارشناسی ارشد و "مهندسی مکانیک" در مقطع کارشناسی، پذیرش دانشجوی خانم داشته‌ایم.

  رویکرد و برنامه جنابعالی به پژوهش چگونه بوده است؟ و آیا در این مدت از نتیجه اقدامات انجام شده برای ارتقای سطح پژوهش دانشگاه رضایت دارید؟
  برنامه شما برای جهت دهی فعالیت های پژوهشی در دانشگاه چه بوده است؟ آیا سیاستگزاری خاصی در این زمینه صورت گرفته است؟

   فعالیت‌های پژوهشی انجام گرفته ذیل فعالیت‌های معاونت محترم پژوهشی بوده است و فعالیت پژوهشی به طور مجزا در این معاونت انجام نگرفته است.

  اهم فعالیت های شما در پردیس خواهران دانشگاه قم در سال ۹۸ چه بوده است؟

  بخشی از دانشکده علوم پایه در تابستان ۹۸ به ساختمان آموزشی امام خامنه‌ای منتقل شد. ان شاءالله در صورت احداث ساختمان جدید برای دانشکده علوم پایه و یا تغییر کاربری ساختمان فاطمیه، فضای آموزشی خواهران توسعه خواهد یافت و بخش باقیمانده از دانشکده علوم پایه در ساختمان معصومیه نیز به ساختمان آموزشی منتقل خواهد شد.

  با تجهیز و تکمیل بخشی از طبقه همکف ساختمان معصومیه ظرفیت خوابگاهی توسعه پیدا کرد به گونه‌ای که برای اولین بار تمام دانشجویان خانم غیربومی در نیمسال اول ۹۹-۹۸ در خوابگاه‌های داخل دانشگاه اسکان داده شده‌اند.

  با توجه به ادغام فضای کتابخانه و نمازخانه در طبقه همکف ساختمان اداری، آیا تدبیری برای بهبود این شرایط در سال جاری اندیشیده شده است؟

   متاسفانه ادغام فضای کتابخانه و نمازخانه در ساختمان اداری امام خامنه‌ای و همچنین وجود سلف در ساختمان آموزشی مشکلات متعددی را برای حوزه‌های آموزش، پژوهش و دانشجویی، به همراه داشته است. از سال ۹۷ درصدد جلب نظر خیرین و مسئولین جهت احداث نمازخانه خواهران بوده‌ایم و همچنان پیگیر این امر هستیم. امیدوارم به حول و قوه‌ی الهی در سال جدید، با احداث مجموعه فرهنگی رفاهی (مشتمل بر نمازخانه، سلف، بازارچه دانشجویی، فضای نمایشگاهی) این مشکل برطرف شود و البته وقوع این امر، به همراهی و جلب حمایت خیرین محترم و مسئولان محترم دانشگاه، بستگی دارد.

  برنامه های آتی حضرتعالی برای توسعه کمی و کیفی پردیس خواهران چیست؟

  تلاش جهت رفع کمبود فضاهای آموزشی و پژوهشی خواهران (کلاس، آتلیه، سایت، آزمایشگاه و...)
  تلاش برای احداث سلف دانشجویی خواهران
  تلاش و پیگیری جهت احداث نمازخانه خواهران
  تلاش در راستای فراهم نمودن مقدمات احداث یک کلینیک مشاوره و بهداشت در دانشگاه
  تداوم تلاش برای جذب اساتید توانمند از بانوان فرهیخته
  تلاش در راستای بازنگری و ارتقای کیفیت فرایندهای مرتبط به این معاونت با توجه به چارت سازمانی جدید به منظور پاسخگویی سریع‌تر و انجام بهتر امور مربوط به کارکنان و دانشجویان خانم.


  اگر نکته خاصی مورد نظر شماست و در سوالات به آن پرداخته نشده، بفرمایید.

   با تمامی تلاش‌ها و اقدامات انجام شده، هنوز بخش خواهران با کمبود فضاهای آموزشی، پژوهشی، خوابگاهی، ورزشی و رفاهی مواجه است و نیاز جدی به ساخت یک دانشکده و مجموعه رفاهی دارد.

  در پایان باید عرض کنم فعالیت های صورت گرفته حاصل کار و تلاش همه همکاران اعم از اساتید و کارمندان میباشد و اینجا فرصت را مغتنم شمرده از همه بزرگواران تشکر و قدردانی می‌نمایم و از عنایت و حمایت‌های بی‌دریغ ریاست محترم دانشگاه و هیات محترم رئیسه و مدیران محترم سرکار خانم دکتر ساطع، سرکار خانم دکتر بردبار، سرکار خانم دکتر صادق زاده و سرکار خانم دکتر حسنی و بی نهایت سپاسگزارم و همچنین از همکاری تمام همکاران ارجمند که با شکیبایی تمام کاستی‌ها و دشواری‌ها را تحمل کردند کمال تقدیر را دارم.


  درج خبر توسط :   کد خبر : 928
  1398/10/28 03:00 ب.ظ
  طبقه : سایر
  گروه : همه
  مرتبط: عمومی
  درج نظرات کاربران