پژوهشكده محيط زيست
سه شنبه 2 خرداد 1396   19:26:19
 
صفحه اصلي ارتباط باما
پژوهشکده محیط زیست
سه شنبه 7 آذر 1391
زير گروه پژوهشي زبان انگليسي
فرهنگ حفظ و حراست از محيط زيست در كليه جوامع بشري مورد توجه قرار گرفته است. در اين زمينه برخي از كشورها به دلائل گوناگون توجه بيشتري به اين امر مبذول كرده به طوري كه فرهنگ حفاظت محيط زيست در كليه بخش‌هاي اجتماعي، رفتاري و فرهنگي آنها رسوخ كرده است. به طوري كه مسائل مربوط به محيط زيست جايگاه والايي را در جوامع پيشرفته غربي به خود اختصاص داده و آنها با درك روزافزون اهميت آن، در شناخت ابعاد گوناگون مسائل محيط زيست و رفع مشكلات ناشي از آن برآمده‌اند. بديهي است كه تجارب فوق و يافته‌هاي علمي و پژوهشي جوامع پيشرفته مي‌تواند زمينه‌هاي به عنوان يك ابزار قوي در اختيار جوامع در حال پيشرفت قرار گرفته و از دوباره كاري‌ها و صرف هزينه‌هاي گزاف، كه فشار مضاعفي را به جوامع در حال توسعه تحميل مي‌كند، جلوگيري نمايند.
يكي از بخش‌هاي مهم در ادبيات بين‌الملل، نگاه ويژه به محيط زيست و حفاظت از آن مي‌باشد. در ادبيات بسياري از كشورهاي پيشرفته جهان، بخش مهمي به ادبيات زيست‌محيطي اختصاص يافته است. زبان انگليسي، زبان مشترك علوم مختلف و ملت‌هاي گوناگون است كه از طريق آن به ارتباط با يكديگر و انتقال تجارب مورد نظر خويش مي‌پردازند و با بهره‌گيري از آن، نسبت به ارتقاء وضعيت خود و جامعه شان همت مي‌گمارند. در ادبيات زيست‌محيطي نگرش به سمت نشان دادن اهميت محيط زيست و حفاظت آن و جلوگيري از تخريب و آلودگي محيط زيست مي‌باشد. اين مقوله مي‌تواند از طريق نشر داستان‌هاي زيست‌محيطي كودكان،‌ جوانان و بزرگسالان،‌ چاپ رمان‌هاي بلند و كوتاه با تم اصلي محيط زيستي و يا يكي از عناصر محيط زيست (همچون دريا، هوا، آفتاب، جنگل، جانوران و ...)، شعرهاي زيست‌محيطي و يا نوشتن مقالات عامه پسند در مجلات و روزنامه‌هاي كثيرالانتشار انجام پذيرد. ادبيات زيست‌محيطي در كشورهاي انگليسي زبان همچون آمريكا، كانادا، انگليس و استراليا نيز به عنوان بخش مهمي از ادبيات روز مطرح بوده و گنجينه كاملي از مقوله‌هاي ادبيات زيست‌محيطي در فرهنگ اين كشورها قابل دسترسي مي‌باشد. آشنا نمودن مردم ايران با بخشي از اين گنجينه مي‌توان در ارتقاء فرهنگ حفظ و حراست محيط زيست كشور نقش داشته و يكي از اهداف مهم در زمينه حفظ و حراست پايدار محيط زيست را از طريق فرهنگ سازي در سطح جامعه را ممكن سازد.
بدين ترتيب تشكيل يك زير گروه پژوهشي با ويژگي تسلط بر زبان انگليسي جهت انتقال تجارب ساير ملل در اين زمينه، راه پيشرفت‌هاي تحقيقاتي را هموارتر كرده و سرعت پژوهش را نيز به صورت چشمگيري افزايش مي‌دهد. اين گروه پژوهشي با تكيه بر گنجينه ادبيات زيست‌محيطي كشورهاي انگليسي زبان و نشر آراء و عقايد آنها در حفظ و حراست محيط زيست از طريق فرهنگ‌سازي، برگردان آثار فاخر ادبي زيست‌محيطي از زبان انگليسي به فارسي، براي كودكان و نوجوانان، و با هدف فرهنگ سازي پايدار و با ترجمه آراء و عقايد موجود در بخش‌هاي مختلف فرهنگي و ديني كشور به زبان انگليسي در سطح بين‌المللي، مي‌تواند به تغيير نگرش‌ها در اين زمينه كمك كند. علاوه بر آن اين گروه پژوهشي مي‌تواند با انجام پژوهش‌هاي مشترك با گروه‌هاي زيست محيطي ديگر موجود در پژوهشكده، آنها را در رسيدن به اهداف تببين شده ياري رسانده و خود نيز سهم قابل توجهي در شناساندن يافته‌هاي تحقيقاتي آنها به ساير محققان انگليسي زبان را ايفا نمايد.
اهداف
  • فرهنگ سازي پايدار در حفظ و حراست محيط زيست از طريق ارائه ادبيات زيست‌محيطي كشورهاي انگليسي زبان به عامه مردم و نخبگان
  • انتقال تجارب و يافته‌هاي موجود در زمينه حفظ و حراست محيط زيست در بخش‌هاي فرهنگي ساير كشورها
  • انتقال آراء و عقايد موجود در بخش‌هاي فرهنگي و ديني كشور به ساير كشورها از طريق ترجمه و انتشار آنها در مجلات علمي و پژوهشي
  • كمك به ايجاد و توسعه ادبيات زيست‌محيطي در كشور با همكاري ساير گروه‌هاي پژوهشي پژوهشكده سبز
  • ايجاد ارتباط با ديگر مراكز تحقيقاتي و پژوهشي زيست‌محيطي دولتي و خصوصي در داخل و خارج از كشور به منظور ارتقاء سطح كمي و كيفي پژوهش در پژوهشكده سبز
  • انجام مشاوره‌هاي علمي و تحقيقاتي در زمينه‌هاي مرتبط با ادبيات محيط زيست
  • برگزاري كارگاه‌هاي تخصصي ـ پژوهشي در زمينه مرتبط
  • ايجاد پل ارتباطي جهت انتشار گسترده يافته‌هاي پژوهشي داخل كشور به علاقمندان خارج از كشور
تعداد بازديد اين صفحه: 5590
Powered By Sigma ITID
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (qomuniguest)

پژوهشكده سبز - دانشگاه قم
مجری سایت : شرکت سیگما