دوشنبه 26 آذر 1397   07:38:17
Fa En
ارتباط با ما
رویدادها
آخرين ويرايش صفحه
يكشنبه 25 آذر 1397 14:29:22
بازديدهابازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 206634
تعداد بازديد از سايت: 69755714
تعداد بازديد زيرپورتال: 206634
اين زيرپورتال امروز: 8
در امروز: 7541
اين صفحه امروز: 8
  آشنایی با پژوهشکدهآشنایی با پژوهشکده
  پژوهشکده محيط زيست دانشگاه قم
   
  محيط زيست منبع خداداد و تجديد‌ناپذيري است که متضمن بقاي نسل‌هاي آينده مي‌باشد. از اين روي اهميت حفظ و بقاي آن به عنوان يک ضرورت اساسي در کليه کشورها و فرهنگ‌ها مورد توجه است. آلودگي‌هاي گسترده و روزافزون منابع زيست‌محيطي به عنوان يکي از بغرنج‌ترين چالش‌‌ها، جهان امروز و سلامت بشر را تهديد مي‌کند. آلاينده‌هاي گوناگوني مي‌توانند باعث آلودگي منابع زيست‌محيطي شوند. به همين منظور جهت شناسايي منابع مختلف آلاينده و يافتن راهکارهاي مناسب جهت رفع آلودگي و جلوگيري از آلودگي بيشتر تحقيقات گسترده‌اي در زمينه‌هاي مرتبط با محيط زيست انجام مي‌شود.
  صنعتي شدن کشور در چند دهه گذشته همراه با افزايش نرخ سريع جمعيت و نياز به تامين امکانات مورد نياز آنها باعث شده است تا منابع محيط زيستي کشور شديداً مورد تهديد قرار گيرند. در همين راستا، فشار مضاعفي به اکوسيستم‌هاي شکننده زيست محيطي همچون جنگل‌ها، رودخانه‌ها، درياها، منابع‌ آب زيرزميني و ... وارد شده است. از آنجا که در گسترش فعاليت‌هاي صنعتي، کشاورزي و محدوده‌هاي شهري و روستايي بحث توسعه پايدار مد نظر قرار نگرفته است، امروزه مشاهده مي‌شود که بسياري از منابع تجديدناپذير ملي کشور به دليل افزايش بار آلودگي از حيز انتفاع ساقط شده‌اند. از اين جهت در راستاي شناسايي منابع آلاينده و ارائه راهکارهاي مناسب جهت رسيدن به توسعه پايدار، نياز به تحقيقات کاربردي و بنيادي زيست‌محيطي در کشور شديدا مدنظر قرار گرفته است.
  استان قم به دليل قرار گرفتن در حاشيه کوير و برخورداري از اکوسيستم شکننده، ظرفيت بسيار محدودي در توسعه بخش کشاورزي داشته است. اما در چند دهه اخير توسعه نابسامان شهري همراه با افزايش سرمايه‌گذاري صنعتي در اين استان (به دليل محدوديت در سرمايه‌گذاري‌هاي آلاينده در شعاع 120 کيلومتري پايتخت) باعث شده است که محيط زيست آن در معرض خطرات روزافزون قرار گيرد. عدم توجه کافي به بحث توسعه پايدار استان باعث نابودي برخي از منابع ملي و زيست محيطي شده و در صورت عدم توجه کافي و انجام تحقيقات ميداني و توسعه‌آي در سطح استان جهت حل اين معضلات در آينده‌اي نه چندان دور محيط زيست اين استان به طور کامل نابود خواهد شد.
  جهت انجام تحقيقات گسترده در زمينه عوامل آلاينده هاي محيطي و يافتن منابع آلاينده زيست‌محيطي در سطح استان قم که نهايتاً منجر به بروز خطرات گسترده در سطح جامعه مي‌شوند و همچنين به منظور فراهم آوردن زمينه رشد پژوهش‌‌هاي کاربردي در سطح استان و به فعليت رساندن توان پژوهشي اعضاي هيات علمي دانشگاه قم، پيشنهاد راه اندازي پژوهشکده سبز تحقيقات زيست‌محيطي به شوراي محترم گسترش آموزش عالي کشور ارائه گرديد که در اواخر سال 1382، اين درخواست مورد تاييد قرار گرفت.
  اين پژوهشکده اکنون با سه گروه پژوهشي آلاينده‌هاي زيست‌محيطي،‌ گروه پژوهشي فرهنگ و محيط زيست و گروه پژوهشي بيوانفورماتيک و محيط زيست فعاليت مي نمايد و با دارا بودن بيش از چهل همکار پژوهشگر تمام وقت، نيمه وقت و يا پاره‌وقت در کليه زمينه‌هاي مرتبط با بحث‌هاي زيست‌محيطي، در زمينه‌هاي کاربردي و بنيادين و فرهنگ‌سازي، فعاليت مي‌نمايد. پژوهشکده سبز مکان اصلي انجام تحقيقات زيست‌محيطي در سطح استان، استان‌هاي مرکزي کشور و حتي به عنوان عضوي موثر در شبکه تحقيقات زيست‌محيطي کشور در سطح ملي مي‌باشد. فراهم‌ نمودن زمينه بسيار مناسب جهت جذب پژوهشگران در سطح استاني و ملي و همچنين فراهم آوردن زمينه‌هاي تعامل و همفکري هر چه بيشتر با دستگاه‌هاي اجرايي، نويد‌ بخش گسترش روزافزون پژوهش‌هاي کاربردي،‌ بنيادي و توسعه‌اي در اين پژوهشکده بوده است. گسترش گروه‌هاي پژوهشي مورد نياز جهت رسيدن به چشم‌انداز محيط زيست سالم در سطح استان و ملي ضروري بوده و به تدريج ساير گروه‌هاي پژوهشي با کسب اجازه از معاونت محترم پژوهشي وزارت متبوع و شوراي محترم گسترش آموزش عالي راه‌اندازي خواهند شد. هم اکنون درخواست راه‌اندازي دو گروه ديگر نيز ارائه گرديده است.            .
  گسترش حوزه‌هاي فعاليت در سطح ملي (از طريق همکاري در ايجاد و توسعه شبکه تحقيقات زيست‌محيطي) و بين‌المللي (از طريق گسترش همکاري‌هاي فعلي با مراکز تحقيقاتي و دانشگاهي کشورهاي ديگر) در دو سطح منطقه‌اي (با کشورهاي حاشيه درياي خزر و کشورهاي حاشيه خليج فارس) و فرامنطقه‌اي (با کشورهاي توسعه يافته همچون انگليس، استراليا، آمريکا، کانادا‌، ژاپن و ...)، در حال انجام بوده و به مرور گسترده‌تر نيز خواهد گرديد.
   
  ديگر بخش ها درباره دانشگاه قم سامانه هاپيوندهاي مفيدارتباط با ما
  آدرس پستي: قم - بلوار الغدير - بعد از شهرك قدس - دانشگاه قم
  كدپستي: 3716146611
  تلفن : 32103000- 025
  فكس : 32854499- 025
  پست الكترونيكي:
  خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
  Guest (Qomuniguest)

  پژوهشكده سبز - دانشگاه قم
  مجری سایت : شرکت سیگما